Album Info (This Release)
VISITOR RATING
RELEASE DATE
LABEL
LABELCODE
MEDIUM
GENRE
SUBMIT CORRECTIONS
RELEASE DATE
LABEL
LABELCODE
MEDIUM
GENRE
SUBMIT CORRECTIONS
1990
ARISTA
ARISTA
Total Visits This Week
Releases
Label | Cat# | Country | Medium | Year | |
---|---|---|---|---|---|
Credits
Artist | Credit | Tracks |
---|---|---|
Gary Bias | Sax / Alto | |
Andrea Blanch | Photography | |
Gar Wood | Production Coordination | |
Tom Hardisty | Assistant / Engineer | |
Claytoven Richardson | Vocals / Background | |
Bebe Winans | Vocals / Background | |
Marc Reyburn | Mixing / Engineer | |
Paulinho Da Costa | Percussion | |
Bobby Brooks | Engineer / Mixing | |
Lynn Fiddmont | Vocals / Background | |
Narada Michael Walden | Arranger / Producer / Drums / Bass | |
Annie Stocking | Vocals / Background | |
Erik Zobler | Mixing / Engineer | |
Jason Miles | Synthesizer / Programming | |
Barney Perkins | Engineer / Mixing | |
Max Garcia | Engineer | |
Cissy Houston | Vocals / Background | |
Bill Washer | Guitar | |
Jon Gass | Mixing / Engineer | |
John Fundingsland | Assistant / Engineer | |
Dorian Holley | Vocals / Background | |
Stevie Wonder | Arranger / Multi Instruments / Performer / Vocals / Vocal Arrangement / Producer | |
Tom Scott | Saxophone | |
Gerald Albright | Saxophone | |
Kevin Walden | Production Coordination | |
Reggie C. Young | Trombone | |
Wayne Linsey | Piano | |
Ricky Lawson | Drums / Synthesizer / Programming / Percussion | |
Walter Afanasieff | Keyboards | |
Devon Bernardoni | Engineer | |
Milton Chan | Assistant / Engineer | |
Melisa Kary | Vocals / Background | |
Skyler Jett | Vocals / Background | |
John Herman | Engineer | |
Barbara Dente | Stylist | |
Dana Jon Chappelle | Engineer / Mixing | |
Kitty Beethoven | Vocals / Background | |
Babyface | Arrangervocals / Background / Vocals / Mixing / Producerrhythm / Vocal Arrangementrhythm Arrangements / Keyboards / Bass | |
Robbie Kondor | Arranger / Keyboards / Stringsrhythm | |
Donald Parks Keyboards | Synthesizer / Keyboard / Programming | |
Francisco Centeno | Bass | |
Steve Ferrone | Drums | |
David Frazer | Engineer | |
Jesse Kanner | Assistant / Engineer | |
Kirk Whalum | Sax Tenor Saxophone | |
Ricky Minor | Arrangerrhythmsynthesizer / Vocals / Background / Synthesizer Bassrhythm Arrangements / Producer / Basshorn Arrangements / Horn | |
David Michael Dill | Engineer | |
Tim White | Photog Raphy | |
Clive Davis | Executive / Producer | |
Robert A. Arbittier Sound | Design | |
Jeff Lordalge | Engineer | |
Mark Spier | Assistant / Producer | |
Brenda Whiteking | Vocals / Background | |
Aaron Kropf | Engineer | |
Stephanie Andrews | Project Coordinator | |
Janice Lee | Production Coordination | |
Stephen Harrison | Assistant / Engineer | |
Brian Sperber | Assistant / Engineer | |
Rick Norman | Assistant / Engineer | |
Skip Anderson | Drumskeyboard / Programming / Keyboards | |
Michael Masser | Producer | |
Cynthia Shiloh | Production Coordination | |
Susanne Edgren | Production Coordination | |
Paulette Mcwilliams | Vocals / Background | |
Steve Van Arden | Assistant / Engineer | |
Mary Ann Zahorsky | Engineer | |
Manny Lacarrubba | Engineer | |
George Marino | Mastering | |
Cynthia Ahiloh | Production Coordination | |
David Ward Ii | Programming / Synthesizer | |
Chris Camozzi | Guitar | |
Ryan Dorn | Engineer | |
Whitney Houston | Arranger / Main / Performer / Producervocal Arrangementvocals / Background / Vocals | |
Ray Bardani | Engineer / Mixing | |
Billy Myers | Arrangerhorn Arrangements / Horn | |
Scott Ralston | Assistant / Engineer | |
Kayo | Bass | |
Ren Klyce | Programming / Synthesizer | |
Luther Vandross | Arranger / Vocals / Producer / Vocal Arrangement | |
Michael White | Assistant / Engineer | |
Ellen La Var | Hair / Stylist | |
Frank M | Artin / Vib / Raphone / Piano / Keyboards | |
Neil Larsen | Organ Hammond | |
Patrick Poussard | Makeup | |
Paul Jackson Jr. | Guitar | |
Russ Terrana | Engineer / Mixing | |
Marsha Burns | Production Coordination | |
Jeanie Tracy | Vocals / Background | |
John Anderson | Arranger / Drums / Keyboards | |
Kevyn Aucoin | Makeup | |
Donnell Sullivan | Assistant Engineer / Engineer | |
Rail Jon Rogut | Engineer | |
Louis Biancaniello | Programming / Synthesizer / Keyboards | |
Kimberly Brewer | Vocals / Background | |
Randy Kerber | Arranger / Keyboards / Strings | |
Hey | Arranger / Strings / Drums | |
Kevin Becka | Assistant / Engineer | |
Hubert Eaves Iii | Arrangerkeyboard Programming / Keyboards / Synthesizer / Drums / Drum / Programming | |
Keith John | Vocals / Background | |
Ray Brown | Trumpet | |
Bebe & Cece Winans | Arranger / Vocals | |
Kenny G. | Saxophone | |
Tawatha Agee | Vocals / Background | |
Steve Tavaglione | Arranger / Sax Tenorhorn Arrangements / Horn | |
Guy Defazio | Assistant / Engineer | |
Rafael Padilla | Percussion |